TIEKE ry

Tietoyhteiskunta-akatemia 2019

Vuoden 2019 Tietoyhteiskunta-akatemiassa tarkastellaan tekoälyn vaikutuksia yhteiskuntaan eri näkökulmista. Erityisesti paneudumme etiikkaan sekä osaamisen ja koulutukseen. Ohjelmaan sisältyy keynote- ja asiantuntijapuheenvuoroja, kokeilukulttuuria ja videohaastatteluita virtuaalipuutarhassa, puolueiden puheenjohtajien paneeli YLE Kioskin kuvaamana sekä verkostoitumista osallistujien ja kumppanien kesken.

Tapahtuma on kaksipäiväinen: päätapahtuma 13.2.2019 ja kesäkuussa Akatemian kesäpäivä

Ohjelma Puhujat

Ohjelma

Keskiviikko 13.2.2019 Taidetehdas, Porvoo

Yhteiskuljetus, saapuminen kohteeseen

09:30

Aamiainen ja tervetuloa

Siirtyminen seminaarisaliin, jossa päivän johdattelijana toimii Christopher Rowley, Demos Helsinki

10:15

Keynote: Ihmisen ja koneen äly - hypestä ratkaisuihin

11:00

Puheenvuoro

11:45

Tekoäly on jo täällä – caset Tampere, Espoo ja Helsinki

Tomas Lehtinen

Espoon kaupunki

Jarkko Oksala

Tampereen kaupunki

TBC

Helsingin kaupunki

Lounas ja verkostoitumistauko

13:30

Puheenvuoro

14:05

Ihmislähtöinen datatalous

14:40

Lounaskeskustelujen sisällöt pitchaten

15:00

Digitaalinen asiakaskokemus, henkilökohtainen palvelu ja vuorovaikutus Ylessä tekoälyn aikakaudella

Iltapäiväkahvit, verkostoitumista Virtuaalipuutarhassa

16:30

Kestävää kasvuliiketoimintaa, arvoa ja uusia oppimisratkaisuja rakentamassa: 1) Innovaatio- ja osaamisekosysteemit, 2) Tekoälykiihdyttämö, 3) Tietointensiiviset älykkäät palvelut

Mervi Karikorpi

Teknologiateollisuus ry

Alexander Törnroth

Teknologiateollisuus ry

17:15

Puheenjohtajapaneeli: johdattelijana Matti Riitakorpi, Yle Kioski kuvaa paneelin

Li Andersson

Vasemmistoliitto

Juho Eerola

Perussuomalaiset

Sari Essayah

Suomen Kristillisdemokraatit

Pekka Haavisto

Vihreä liitto

Anna-Maja Henriksson

Suomen ruotsalainen kansanpuolue

Antti Rinne

Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue

TBC_

Suomen Keskusta

Sampo Terho

Sininen tulevaisuus

Tietoyhteiskunta-akatemian kesäpäivä

Ohjelma rakentuu tänne

Puhujat

+

Li Andersson

puheenjohtaja
Vasemmistoliitto

Juho Eerola

varapuheenjohtaja
Perussuomalaiset

+

Sari Essayah

puheenjohtaja
Suomen Kristillisdemokraatit

+

Pekka Haavisto

puheenjohtaja
Vihreä liitto

+

Anna-Maja Henriksson

puheenjohtaja
Suomen ruotsalainen kansanpuolue

+

Mervi Karikorpi

innovaatiojohtaja
Teknologiateollisuus ry

+

Antti Kivelä

johtaja, uudistumiskyky
Sitra

+

Jari Lahti

strategia- ja kehityspäällikkö
Yle

+

Tomas Lehtinen

data-analytiikkakonsultti, palvelukehitysyksikkö
Espoon kaupunki

+

Jarkko Oksala

tietohallintojohtaja
Tampereen kaupunki

+

Petteri Orpo (tbc)

puheenjohtaja
Kokoomus

+

Antti Rinne

puheenjohtaja
Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue

+

Matti Ristimäki

johtaja, startup-yksikkö
Tieto Oyj

+

Maria Ritola

CMO
Iris.ai

TBC_

Suomen Keskusta

+

Sampo Terho

puheenjohtaja
Sininen tulevaisuus

Kirsti Timperi

toiminnanjohtaja
TIEKE

+

Alexander Törnroth

toiminnanjohtaja, tekoälykiihdyttämö
Teknologiateollisuus ry

TBC

Helsingin kaupunki